Bättre sent än aldrig, trots att AIK – Hässelby inledde omgång 5 redan igår kommer här summering för omgång 4.
Här är resultaten för omgång 4:
2020-10-11 14:00 | Värmdö IF (A) – AIK IBF (A) | 3 – 13 | Värmdö sporthall |
2020-10-10 16:45 | Vendelsö IK (A) – Sundbybergs IK (A) | 5 – 7 | Lyckeby Sporthall |
2020-10-10 12:45 | Rotebro IS IBK – Täby FC (A) | 6 – 12 | Rotebrohallen (Nya) |
2020-10-09 20:00 | Nacka Wallenstam IBK (B) – FBI Tullinge (A) | 3 – 3 | Ormingehallen |
Nacka Wallenstam IBK – FBI Tullinge 3-3
Fredagsmatch ute i Ormingehallen där Nacka och Tullinge drabbade samman. Tullinge har bollinnehav men lyckas inte ta sig igenom Nackas försvar som är duktiga på att snabbt sätta press i egen zon. Nacka i sin tur har forwards som är duktiga på att vika in.
Efter första perioden står det 1-1, ett resultat som ändå speglar matchbilden, Nacka är möjligen lite farligare och gör också 1-0, men Tullinge kvitterar genom ännu ett backmål från Victoria Wallenhov som mer och mer börjar visa sina kvalitéer. Andra perioden är det spelövertag Tullinge som också lyckas kontrollera Nackas uppspel mer effektivt. Även i denna period gör Tullinge ett backmål när Moa Nilsson gör mål för fjärde matchen i rad.
Tullinge inleder också tredje perioden bäst när Wilma Vidzem gör 3-1 efter 6 minuter, känsla där är att de orangeklädda ska dra ifrån, men Nacka inleder en forcering och lyckas reducera och sen kvittera. Tullinge skulle få en chans att avgöra när de får ett powerplay i slutet, men lyckas inte förvalta det.
På det hela taget, ett resultat som nog inget av lagen är nöjda med, Nacka behöver få ordning på sitt backspel och Tullinge sitt powerplay.
Bästa poängspelare:
Malin Finnilä Nyberg – Nacka 2p (2+0)
Moa Nilsson – Tullinge 2p (1+1)
Victoria Wallenhov – Tullinge 1p (1+0)
Powerplay/Boxplay:
Nacka 0% / 100% (1/4)
Tullinge: 0% / 100% (4/1)
Rotebro IS IBK – Täby FC 6-12
Skott: 21 – 29 (7 – 5, 9 – 13, 5 – 11)
Ett väldigt intressant möte på förhand mellan två lag som kan varandra väl och där många av spelarna känner varandra. Rotebro inleder överraskande starkt och kan gå upp i en 5-2 ledningen inför första periodpausen. Som Ulf Johansson skriver i Täbys matchreferat måste det varit en redig hårtork i Täbys omklädningsrum, tyvärr så är det inte Täbys starka vändning som hamnar i centrum i andra perioden. Enligt rapporter skedde det en situation vid sargen där en Rotebrospelare fick en smäll mot nacken efter att ha landat olyckligt.
Matchen pausas och Ambulans behöver tillkallas, enligt coach Mårten Storm var skadan inte så illa som först befarats och förhoppningsvis ser vi rotebrospelaren på planen igen, vi på InnebandySTHLM önskar dig ett snabbt tillfrisknande. Rotebro blir märkbart tagna av situationen och Täby kan i detta gå upp i en 6-8 ledning efter andra perioden.
Inför tredje perioden fortsätter Täby pressa och Rotebros backar får det svårt att klara av den pressen, vilket leder till att Täby tar en 6-10 ledning. I ett sista försök att hämta tillbaka matchen kliver Rotebro fram hårdare i press, men det resulterar inte mer än i att Täby gör ytterligare två mål.
Bästa poängspelare:
Hanna Sjöberg – Täby 4p (1+3)
Lisa Hagborg Olsson – Täby 3p (3+0)
Nova Lundell – Täby 3p (2+1)
Målvakter:
Martin Nilsén Larsson : 29 /12 / 58,62%
Mathilda Pohly: 21/ 6 / 71,43%
Powerplay/boxplay:
Rotebro: 50% / 75% (2/4)
Täby FC: 25% / 50% (4/2)
Vendelsö IK – Sundbybergs IK 5-7
Skott: 30 – 28 (13 – 9, 11 – 6, 6 – 13)
En på förhand väldigt spännande match mellan två lag som är tippade lite längre ner i tabellen, därmed en nyckelmatch för de båda lagen. Matchen är i stora drag jämn men som präglas mycket av ett passningsspel som inte är allt för imponerande, från båda lagen. Vendelsö tar ledningen men sen vaknar Sundbyberg till liv och tar över matchen mer och mer. Vendelsö hittar dock tillbaka och kvitterar till 2-2, men då biter Sumpan tillbaka och gör två nya mål för att ta det till 2-4.
I andra perioden försöker Vendelsö flytta fram sitt försvarsspel högre upp i planen något som också ger effekt där Vendelsö har mer av spelet, men inte lyckas få hål på Sumpans målvakt. Istället utökar Sumpan till 2-5 i 16:e minuten, men direkt efter tekning reducerar Vendelsö till 3-5.
Inför tredje går Vendelsö ner på folk för att få en bättre effekt och högre intensitet, även här får de en direkt effekt när Sundbyberg får en utvisning som Vendelsö utnyttjar, 4-5 och match igen. Men istället för högre press är det Sundbyberg som tar tag i matchen. Även om Zackrisson räddar en straff så handlar mycket om Sundbyberg som går upp i en 4-7 ledning innan Vendelsö får in en reducering i slutet av matchen.
Inte den mest välspelade matchen och ett tungt poängtapp för Vendelsö, men säsongen är lång. Junioren Frida Jansson gör 3 poäng och nyförvärvet Rebecca Levander fick också komma igång med 3 poäng. Samtidigt var det tre viktiga poäng för Sumpan och Josefin Wolffelt fortsätter göra mål i mängd.
Bästa poängspelare:
Josefine Wolffelt – Sundbyberg 3p (3+0)
Johanna Herlitz – Sundbyberg 3p (1+2)
Frida Jansson – Vendelsö 3p (1+2)
Målvakter:
Cassandra Zackrisson: 28 / 7 / 75%
Lovisa Garli: 30 / 5 / 83,33%
Powerplay/Boxplay:
Vendelsö: 50% / 100% (2/2)
Sundbyberg: 0% / 50% (2/2)
Värmdö IF – AIK IBF 3-13
Det finns inte så mycket att säga om denna match annat än att AIK visar sin tyngd med råge. Värmdö inleder piggt och är faktiskt det bättre laget innan AIKs förstafemma med Stålhult och Aanerud i spetsen började visa sina kvalitéer.
Stålhult gör 5 mål i matchen och Aanerud gör två och spelar fram till 5.
AIK kör bokstavligen över Värmdö och även fast spelet blir yckigt på grund av flera utvisningar i tredje perioden är Värmdö inte nära att hämta ikapp detta.
Detta var ett statement av AIK, de är här för att vinna serien, och de ska göra det med full pott.
Unga talangen Kajsa Garpenbeck gör två nya poäng samtidigt som nyförvärvet Wilma Engdahl gör två nya mål. Annars får Värmdö ta med sig sina första 16 minuter av denna match där de är bra.
Bästa poängspelare:
Mari Aanerud 7p (5+2)
Jennifer Stålhult 5p (5+0)
Wilma Engdahl 2p (2+0)
Powerplay/Boxplay:
Värmdö: 20% /0 % ( 5/0)
AIK: 0% / 80% (0/5)
Omgångens sexa:
Målvakt: Mathilda Pohly – Täby FC
Back: Moa Nilsson – FBI Tullinge
Back; Sara Sjöström – Täby FC
Center: Hanna Sjöberg – Täby FC
Forward: Jennifer Stålhult – AIK IBF
Forward: Mari Aanerud – AIK IBF
Omgångens spelare: Mari Aanerud
Nästa omgång:
2020-10-16 19:00 | AIK IBF (A) – Hässelby SK IBK (A) | Solnahallen |
2020-10-17 14:15 | FBI Tullinge (A) – Vendelsö IK (A) | Tullingehallen |
2020-10-17 15:45 | Sundbybergs IK (A) – Täby FC (A) | Hallonbergshallen |
2020-10-18 13:00 | Råsunda IS – Rotebro IS IBK | Råstaparkhallen |
Poängligan:
1. | Mari Aanerud | AIK IBF (A) | 4 | 6 | 8 | 14 | 2 |
2. | Johanna Chalverat | Råsunda IS | 3 | 9 | 4 | 13 | 2 |
3. | Jennifer Stålhult | AIK IBF (A) | 4 | 10 | 2 | 12 | 2 |
4. | Pernilla Vallbo | Råsunda IS | 3 | 6 | 5 | 11 | 0 |
5. | Kajsa Garpenbeck | Värmdö IF (A) | 4 | 2 | 6 | 8 | 2 |
Kommentera